Sennik dziurawe buty: nowe, kupować, przymierzać, białe

Sennik dziurawe buty: nowe, kupować, przymierzać, białe
Autor Elżbieta Orzechowska
Elżbieta Orzechowska27.12.2023 | 7 min.

Sennik dziurawe buty to temat, który może niepokoić wielu z nas. Czy dziury w butach oznaczają coś złego? Czy można ich uniknąć? Jak sobie z nimi radzić?

Kluczowe wnioski:
 • Dziurawe buty nie muszą oznaczać niczego złego, choć w przesądach interpretuje się je niekorzystnie.
 • Można zapobiegać powstawaniu dziur, wybierając buty dobrej jakości i odpowiednio o nie dbając.
 • Białe buty są bardziej podatne na przetarcia i dziury.
 • Dokładne przymierzanie butów pomoże uniknąć dziur powstałych od pocierania.
 • Drobne dziury da się naprawić w warunkach domowych, używając kleju lub prostych środków.

Dlaczego dziurawe buty to zły znak

Wielu ludzi uważa, że dziurawe buty to zły znak i zapowiedź pecha. Skąd bierze się to przekonanie? Otóż w dawnym senniku dziurawe buty interpretowano jako zwiastun nieszczęścia i kłopotów finansowych.

Uważano, że jeśli buty same z siebie zaczynają się dziurawić, bez wyraźnego powodu, może to świadczyć o tym, że los się od nas odwraca. Dziury miały umożliwiać ucieczkę szczęścia z naszego życia, podobnie jak przez dziurę wycieka woda.

Dlatego dawniej starano się szybko łatać wszelkie dziury w obuwiu, aby zapobiec nieszczęściu. Niektórzy wierzą w to do dziś. Jednak czy rzeczywiście mamy powody do obaw?

Czy to tylko zabobon?

Dziś większość ludzi uważa lęk przed dziurawymi butami za zabobon. Dziurawe buty nie muszą wcale źle wróżyć. Po prostu świadczą o normalnym zużyciu obuwia w trakcie noszenia.

Niemniej, lepiej unikać sytuacji, gdy buty są mocno wydeptane i mają liczne dziury. Świadczy to o ich złej jakości lub niewłaściwym użytkowaniu. Dobrze o nie zadbać, aby służyły nam jak najdłużej.

Jak rozpoznać dziurawe buty podczas kupowania

Kupując buty nowe, warto zwracać uwagę na oznaki świadczące o ich niskiej jakości. Buty z kiepskich materiałów szybciej się dziurawią i rozlatują. Oto kilka wskazówek, jak rozpoznać dziurawe buty w sklepie:

 • Sprawdź jakość skóry, materiału i spodu - powinny być gładkie, bez zadziorów, zmarszczek, nierówności.
 • Przyjrzyj się szwom - nie mogą być krzywe, nierówne, rozchodzić się.
 • Naciśnij mocno palcami różne części buta - nie powinny uginać się i marszczyć.
 • Sprawdź wyściółkę w środku - musi być gładka, równa, dobrze przymocowana.

Skup się też na wrażeniu ogólnym. Jeśli buty na pierwszy rzut oka wyglądają tandetnie lub byle jak wykonane, lepiej zostaw je na półce. Nie warto kupować obuwia, które szybko się rozpadnie.

Czytaj więcej: Interpretacja snu o czerwonym samochodzie - uszkodzony, zepsuty, rozbity w senniku

Jak poprawnie przymierzać buty, by nie powstały dziury

Przymierzanie butów to ważny element, który może pomóc uniknąć dziur. Należy to robić w odpowiedni sposób:

Po pierwsze, buty zawsze przymierzaj ze skarpetkami lub rajstopami, które zamierzasz nosić na co dzień. Dają one lepszą amortyzację i zapobiegają ocieraniu.

Po drugie, na przymiarkę wybierz koniec dnia, gdy stopy są już lekko spuchnięte. Buty dobierz z zapasem ok. 1-1,5 cm na palcach.

Po trzecie, chodź po sklepie w obu butach przynajmniej przez kilka minut. Zwróć uwagę na uciski i tarcie. Nie kupuj butów niewygodnych licząc, że się rozchodzą.

Dokładna przymiarka pomoże wybrać buty idealnie dopasowane do twoich stóp. To zminimalizuje ryzyko powstawania dziur w miejscach najbardziej narażonych na tarcie.

Kiedy buty są za ciasne?

Buty za ciasne nie tylko uwierają stopy, ale też szybciej się dziurawią. Zbyt małe buty ocierają palce o czubek i boki. Mogą powodować odciski i pęcherze prowadzące do przetarć.

Na ciasne buty zwracaj uwagę zwłaszcza przy kostce i na palcach. Jeśli czujesz ucisk lub buty obcierają skórę - to zły znak. Wybierz numer większy albo inny fason.

Dlaczego białe buty szybciej się dziurawią

Sennik dziurawe buty: nowe, kupować, przymierzać, białe

Białe buty cieszą się popularnością, ale mają jedną wadę - łatwiej się brudzą i szybciej niszczeją. Dlaczego tak się dzieje?

Jasnym kolorom trudniej jest zamaskować codzienne ślady użytkowania. Plamy i zabrudzenia od razu rzucają się w oczy. Trzeba więc częściej prać i czyścić białe buty.

Biel ma też delikatniejszą strukturę, łatwiej się ściera i przeciera. Dotyczy to zarówno gładkich materiałów, jak i chropowatych powierzchni typu zamsz czy perforowana skóra.

Białe buty wymagają więcej pielęgnacji i uwagi, aby pozostać nieskazitelne. Ale ich elegancja i świeżość potrafią zrekompensować dodatkowy wysiłek.

Jeśli marzysz o białym obuwiu, wybierz buty z grubszej, mocniejszej skóry, która lepiej maskuje lekkie zarysowania. Unikaj cienkich, gładkich materiałów typu lakier. Odżywki i impregnaty dodatkowo wzmocnią strukturę butów.

Jak dbać o buty, by dłużej były bez dziur

Odpowiednia pielęgnacja pozwala przedłużyć życie butów i zminimalizować ryzyko dziur. Oto kilka sprawdzonych porad:

 • Regularnie czyść i pastuj buty odpowiednimi środkami.
 • Zabezpieczaj je odżywkami i impregnatami przed wilgocią.
 • Stosuj wkładki amortyzujące piętę i palce.
 • Noś buty naprzemiennie, dając im odpocząć.
 • Chroń skórzane buty przed deszczem i zawilgoceniem.
 • Susz wilgotne buty stopniowo, przekładając papierem.

Dobrej jakości buty, odpowiednio pielęgnowane, posłużą nam przez lata. Warto poświęcić chwilę na ich regularną konserwację.

Jak naprawić dziurawe buty w domu

Gdy buty zaczną się już dziurawić, warto jak najszybciej zareagować. Małe dziury można naprawić w domu:

Sposób naprawy Kiedy zastosować
Klej do butów Do skórzanych butów, na niewielkie dziury
Łatki, plastry Do dziur na gładkich powierzchniach np. balerin
Specjalny sznurek Do butów sportowych, trampek, adidasów

Większe uszkodzenia, dziury na zgięciach lub rozdarte szwy wymagają już interwencji szewca. Dobry fachowiec potrafi uratować nawet mocno zniszczone buty.

Nie zwlekaj z naprawą dziurawych butów. Im szybciej zareagujesz, tym większa szansa, że uda się je uratować i nosić nadal z przyjemnością.

Podsumowanie

W artykule omówiono różne aspekty związane z dziurawymi butami. Rozpoczęto od przyjrzenia się dawnym przesądom dotyczącym sennika dziurawe buty i tego, jak je interpretowano. Dziś większość traktuje to jako zabobon, choć dziurawe buty nadal lepiej jak najszybciej naprawiać.

Przechodząc do praktycznych porad, podano wskazówki, jak rozpoznać w sklepie buty nowe niskiej jakości, które szybko się dziurawią. Omówiono też zasady przymierzania butów, by wybrać idealnie dopasowane i zapobiec ocieraniu stóp.

Wyjaśniono, dlaczego białe buty są bardziej podatne na przetarcia i dziury niż ciemne kolory. Podano też konkretne sposoby, jak dbać o obuwie, by jak najdłużej pozostało w dobrym stanie. Na koniec przedstawiono porady, jak naprawiać dziurawe buty w warunkach domowych.

Artykuł dostarcza czytelnikom wielu praktycznych informacji na temat wyboru odpowiedniego obuwia, pielęgnacji i naprawy butów. Pozwoli uniknąć rozczarowań związanych z nabyciem butów niskiej jakości i kupować obuwie świadomie.

Najczęściej zadawane pytania

Zamiast wyrzucać dziurawe buty, warto je naprawić, by przedłużyć ich „życie”. Pozwoli to zaoszczędzić pieniądze na nowe obuwie. Dodatkowo naprawa jest przyjazna środowisku, bo ogranicza zużycie materiałów i produkcję odpadów.

Aby kupić buty dobrej jakości, należy sprawdzić materiały (skórę, spód), szwy, wyściółkę - nie mogą być chropowate, twarde, marszczyć się. Warto też przymierzyć but na obu stopach i chwilę w nim pochodzić.

Białe buty najlepiej zabezpieczyć specjalnymi preparatami do pielęgnacji obuwia, tworzącymi ochronną powłokę. Poza tym trzeba je regularnie prać w odpowiednich środkach i czyścić pastami o wybielającym działaniu.

Małe dziury w skórzanych butach można naprawić specjalnym klejem do obuwia. Większe dziury wymagają założenia łatki ze skóry lub wizyty u szewca, który może wymienić uszkodzony fragment.

Idealnie, jeśli możemy zmieniać buty każdego dnia. Jeśli nie, warto zapewnić przynajmniej 1 dzień przerwy między noszeniem tej samej pary. Pozwoli to butom lepiej wyschnąć i zregenerować się.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Interpretacja Snów: Sennik Zalanie Mieszkania i Zalana Łazienka - Co Oznacza?
 2. Symbolika snu o ćmie: Jakie przesłanie kryje się za widokiem ćmy?
 3. Sennik konie - interpretacja snów o koniach
 4. Sennik myszy zdechłe - znaczenie snu, interpretacja, sennik online
 5. Sennik skarpetki – wskazówki dotyczące symboliki snu
tagTagi
shareUdostępnij
Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły